GETAT Polikliniği (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları)
09 Mart 2020

“Geleneksel  ve tamamlayıcı tıp”  fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan  bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Batı tıbbını destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir.

Getat (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp) Polikliniğimizde uygulanan işlemler;

  • Akupunktur  

Hastanemiz Fizik Tedavi Ünitesi ve ana bina yerleşkesinde bulunan Fizik Tedavi Poliklinikleri ile Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Polikliniği'nde, haftanın 5 günü FTR Uzmanı doktorlarımız Uzm.Dr. Ayla ÖZYUVALI ve Uzm. Dr. İsmail KÜÇÜKER tarafından uygulama yapılmaktadır.

Akupunktur tedavisinden faydalanmak isteyen hastalarımız öncelikle fizik tedavi polikliniklerimizde uzman hekimlerimiz tarafından muayene edilerek gerekli laboratuvar ve radyolojik tahliller istendikten sonra tanı koyulup muayene randevusu verilmektedir. Akupunkturda seansların sayısı hastalığın tanısına, toplam tedavi süresine ve hastanın yaşına göre farklılık göstermektedir. Ortalama tedavi seans süresi 20 dakika olup tedavi süreleri hekim tarafından belirlenmektedir.

Akupunktur uygulaması SGK geri ödemesi kapsamında olmayıp ücretlidir.

  • Kupa Terapi (Hacamat)               

Hastanemiz ana bina yerleşkesinde bulunan Hacamat (KUPA) ve Tamamlayıcı Tıp Polikliniği'nde, haftanın 5 günü Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Gülper ÖZDEMİR tarafından uygulama yapılmaktadır.

Hacamat tedavisinden faydalanmak isteyen hastalarımız öncelikle uzman hekimimiz tarafından muayene edilerek gerekli tahliller istendikten sonra muayene randevusu verilmektedir. Hacamat'ta seansların sayısı hastalığın tanısına, toplam tedavi süresine ve hastanın yaşına göre farklılık göstermektedir. Ortalama tedavi seans süresi 20 dakika olup tedavi süreleri hekim tarafından belirlenmektedir.

Hacamat uygulaması SGK geri ödemesi kapsamında olmayıp ücretlidir.


AKUPUNKTUR: ­

Akupunktur felsefesine göre, vücutta enerji meridyenleri vardır ve bu meridyenlerden gece gündüz sürekli enerji akışı sağlanmaktadır. İnsanlar doğdukları andan itibaren hayat şartları ile bazı istenmeyen iç ve dış etkenler ile karşı karşıyadır ve ister istemez vücuttaki denge sistemi zaman zaman bozulmaktadır.

Akupunktur, vücuttaki yeri ve özelliği olan belirli noktalara iğne batırılarak uygulanan bilimsel bir tedavi  yöntemidir. Kulak ve vücut akupunkturu olarak uygulama şekilleri vardır.

Kullanılan iğneler kılcal çelik uçlu iğneler oldukları için her yaş grubundan her hastaya uygulanabilen esnek (fleksibl) ince uçlu iğnelerdir. İğne batırılan noktada ve tüm vücuda herhangi bir yan etkisi olmayan sinir uçlarını uyarması vasıtasıyla rahatlatıcı ve onarıcı etkisi olan bir tedavi yöntemidir.


KUPA-HACAMAT:

Ortadoğu'da ortaya çıkan ve günümüzde Batı ülkeleri dahil tüm dünyaya yayılan, kuru ve yaş kupa(hacamat) olarak bilinen kupa terapisi vücutta çoğunlukla sırt olmak üzere belirli bölgelere küçük kesikler atılarak vakum yolu ile kan alınmasını içeren bir tedavi yöntemidir.

Hacamatın faydalarından bazıları şöyle sıralanabilir; bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır. Kanda birikmiş ağır metal ve toksinlerin atılmasını sağlar. Ödemleri çözer. Kan üretimi ile görevli organları uyarır. Beyin fonksiyonlarını canlandırır. Ağrıları giderir. Bel, boyun fıtığı, eklem ağrıları, karaciğer, kalp hastalıkları, psikolojik hastalıkların ve bunun gibi tüm kronik hastalıkların tedavisinde faydalıdır.