Diyetisyenimiz Bilgilendiriyor ; Kış Aylarında Nasıl Beslenilir ?
06 Ocak 2022

Bireyler kış aylarında hava şartlarından dolayı kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirmekte dolayısıyla fiziksel hareketlerde azalma olmaktadır.Havalarında erken kararmasıyla birlikte akşam yemeğinden sonra yüksek kalorili birşeyler atıştırmak vücut ağırlığında artışlara sebep olabilmektedir.

Kış aylarında neredeyse herkes bir kez soğuk algınlığı veya Grip hastalığına yakalanmaktadır. Beslenmemizde yapacağımız ufak değişiklikler hastalığa yakalanmamamızı ya da kolay atlatmamızı sağlayabilecektir.Bu sebeplerden dolayı başta Covid-19 olmak üzere diğer enfeksiyon hastalıklarından korunmak için yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

KIŞ AYLARINDA BESLENME ÖNERİLERİ

1. A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin havuç brokoli lahana maydanoz karnabahar kabak gibi sebzelerin yanı sıra,kış aylarında bolca bulunan portakal mandalina elma gibi meyvelerin tüketimine özen gösterilmelidir.
2. E vitaminide bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir.Soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırmaktadır.E vitamini iyi kaynakları yeşil yapraklı sebzeler,kuru baklagiller ve fındık ceviz gibi yağlı tohumlardır.
3. Kırmızı et ve yumurta gibi hayvansal besinler protein demir çinkonun;özellikle kış mevsiminin getirdiği balıklar ise selenyumun iyi birer kaynağıdır. Haftada en az bir gün balık kuralına mutlaka uyulmalıdır.
4. Gün içerisinde mutlaka 1kase yoğurt 1 bardak kefir tüketilmeye çalışılmalıdır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için mutlaka tüketilmelidir.
5. Basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine tam buğday ekmek, bulgur gibi tam tahıl ürünlerinin tüketilmesine özen gösterilmesi; hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmelidir.Hazır meyve suları,gazlı içecekler vb. yerine sağlıklı içecekler tercih edilmelidir.
6. Vücut ısısını dengede tutabilmek için bol sıvı alımı gerekmektedir.Yeterli sıvı alımı vücutta oluşan toksinlerin(zararlı öğeler)atılması,metabolizma dengesinin sağlanmasında ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde son derece önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle her gün 2-2,5 litre su içilmeli,sıvı alımının karşılanmasında Ihlamur adaçayı kuşburnu çayı gibi içecekler tercih edilmelidir.
7. Gıda güvenliğine dikkat edilmelidir. Sebze ve meyveler bol su ile yıkanmalıdır. Dokunmadan önce eller su ve sabunla yıkanmalıdır. Dünya Sağlık Örgütünün alışveriş önerileri ise şu şekildedir; sosyal mesafe korunmalı eller göz ağız ve buruna dokundurulmamalıdır. Mümkünse eller,market arabası veya sepetlere dokunmadan dezenfekte edilmelidir.

Diyetisyen- Görkem BAŞ
Ordu Devlet Hastanesi