İntragastrik Balon Uygulaması
31 Ağustos 2022

Obezite, günümüzde ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da en önemli halk sağlığı sorunlarından biri hâline gelmiştir. Özellikle yüksek kalorili ve fast-food tarzı beslenme, hareketsiz yaşama bağlı olarak obezite insidansı dünyada artış göstermektedir. Özellikle genç yaşlarda artan kilo alma eğilimi tüm yaş gruplarında halk sağlığı açısından endişe yaratmaktadır.
Dünya çapında 1,4 milyardan fazla yetişkin aşırı kilolu veya obezdir. Bu tür bireylerde obeziteye genellikle diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi hastalıklar eşlik etmektedir. Yüzde 5 ila 10'luk bir kilo kaybı, diyabet ve diğer obezite ile ilişkili hastalıkların başlamasını geciktirmek veya önlemek için yeterli olabilir.
Kilo kaybını sağlamak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlar öncelikle diyet ve spor, hayat şekli değişikliği olmalıdır. Bu yöntemler kilo kaybı açısından yeterli olmazsa ilaç tedavisi uygulanabilir. Tüm yöntemlerden yeterli kilo kaybı sağlanamazsa endoskopik ve cerrahi yöntemler denenmelidir.
Bu endoskopik ve cerrahi yöntemler arasında intragastrik(mide içi) balon uygulaması bulunmaktadır. İntragastrik balon tedavisinin en büyük avantajı kilo kaybı sağlamak için minimal invaziv ve geri dönüşümlü bir yöntemdir.Tokluk ve kısıtlama hissini desteklemek için mideye yerleştirilen yumuşak su veya hava dolu balonlara dayanır.
İntragastrik balonlar ayarlanabilir ve ayarlanamayan olarak ikiye ayrılır. Ayarlanabilir balonlar 12 ay, ayarlanamayan balonlar 6 ay süreyle midede kalır. Ayarlanamayan balonlar hava ve su ile şişirilir.Yapılan çalışmalarda bu balonlar arasında kilo kaybı açısından anlamlı fark saptanmamıştır.intragastrik balon uygulaması hastanemiz Ordu Devlet Hastanesi’nde de güvenle uygulanmaktadır.
Ordu Devlet Hastanesi Gastro Cerrahi Uzm.
Opr.Dr. Salih Can ÇELİK